Otego - Ljusgrå 10x10, ark 30x40
Klinkern Otego har ett tydlig betongutseende och skapar en modern och industriell stil. Otego finns i två olika storlekar och passar både det stora och det lilla projektet. Det släta melerande betongutseendet gör också plattan tacksam att hålla ren.
Granitkeramik är en industriell tillverkning som görs av naturliga råvaror såsom sand, lera och finmalt fältspat som torrpressas under högt tryck och bränns i höga temperaturer. På detta vis får man fram en stenprodukt på kort tid som skulle ta naturen tusentals år att forma. Tekniskt sett är granitkeramik ett starkt material som är lätt att sköta till skillnad från natursten som ofta kräver regelbundet underhåll. Designen skapas genom en otrolig kvalité på trycktekniken. Den erbjuder mönster med oändliga variationer som gör att man kan få fram bättre mönsterbilder än vad riktig sten kan erbjuda. Granitkeramikens många fina egenskaper gör valet lätt för dig som vill lyfta ditt hem med ett material som håller i flera generationer.
Artikkel.nr : 300312
Produktdata
| Produkt | Klinkerflis, Granittkeramikk |
| Vegg og gulvmateriale | Ja |
| Lengde | 97 mm |
| Bredd | 97 mm |
| Tykkelse | 7.5 mm |
| Vikt | 1.9 kg/st |
| Flate | Matt |
| Farge | Lysegrå |
| Förslag på fogfärg | 112 |
| Antall per pall | 576 stk |
| Antall per pakke | 12 stk |
| m2/pakke | 1.44 m² |
| Typ av förpackning | Hel krt |
| Forbruk per m2 | 8.33 stk |
| Tåler gulvvarme | Ja |
| Slitasjeklasse | 4 |
| Sklisikkerhetsklasse | R9 |
| Nobb | 60119760 |
| EAN | 8698855805851 |
Dokument
Varianter
Det här är ett urval av våra klinkerserier som även har stora format. Stora plattor sätts numera både på golv och vägg. Här kan man själv på ett kreativt sätt kombinera seriens olika format med varandra. De flesta plattor i Grand Selection har sågade kanter som ger ett exklusivt intryck.